Bezpečnost na Facebooku mobil v ruce na stole

Facebook: 10 tipů, jak si chránit soukromí na sociální síti

Facebook má (nejen) v Česku na růžích ustláno. Největší sociální síť světa využívá téměř 5 milionů Čechů a celá třetina obyvatel tráví na sociálních sítích i několik hodin denně. Někteří z nich je přitom využívají způsobem, který se proti nim rychle obrátí – a připraví je o přátele nebo soukromí.

Aplikace a hry na ukrácení dlouhé chvíle, komunikace se známými, ale také zdroj nevyžádaných zpráv a obtěžování. Zatímco výhod Facebooku umíme využít všichni, v ochraně vlastního soukromí už tak dobří nejsme.

Bezpečnost především! Na sociálních sítích obzvlášť

S nevhodně nastaveným profilem vidí naše privátní informace a fotografie každý. Často i ti, u kterých si to nepřejeme. Co všechno na vás může Facebook prozradit? Podívejte se na následující video.

Některé věci zkrátka nepatří ani na zabezpečený profil. Jde zejména o fotografie pořízené ve „společensky uvolněných“ situacích. Zábavné snímky z oslav se snadno mohou stát zdrojem nepříjemností. To samé platí i o komentářích – na sociálních sítích nepomlouvejte a neuvádějte mylné informace!

Desatero bezpečnosti na Facebooku
 

 1. Chraňte svoje heslo. Heslo pro přihlašování na sociální síť by mělo být odhalitelné podobně obtížně jako heslo k e-mailu nebo třeba k internetovému bankovnictví. Nepoužívejte běžná slova, heslo nikomu nesdělujte a ani jej nepoužívejte jinde na webu.
   
 2. Na sdíleném počítači se vždy odhlaste. V případě, že se odhlásit zapomenete, umožňuje například Facebook i vzdálené odhlášení.
   
 3. Používejte antivirový program. Kvalitní bezpečnostní software vás ochrání před viry, a to i před těmi, které se šíří přes sociální sítě a mají za cíl získat vaše data
   
 4. Než na něco kliknete nebo cokoliv stáhnete, přemýšlejte. Zvlášť pokud odkaz vede na externí web mimo prostředí sociální sítě.
   
 5. Než něco nasdílíte na sociální síti, zvažte to. Nenahrávejte na sociální sítě nic, co byste neukázali náhodnému kolemjdoucímu na ulici. Jen tak si můžete být jistí, že údajů, které o sobě prozradíte, nikdo nezneužije. To, co na sociální sítě nedáte, vám nemůže nikdo ukrást.
   
 6. Upravte si nastavení soukromí svého profilu na Facebooku (a dalších sociálních sítích). Ponechání nastavení v původním stavu dost často znamená, že do vašeho soukromí může nahlížet téměř kdokoliv, a to kdykoliv se mu zlíbí. Více informací o nastavení soukromí na Facebooku najdete tady v nápovědě.
   
 7. Buďte obezřetní a nepřidávejte si do „přátel“ na Facebooku lidi, které neznáte. Spousty neznámých profilů jsou profily falešné, které někdo vytvořil, aby mohl sociální síť používat anonymně. Z toho většinou nic dobrého nekouká.
   
 8. Pozor na phishing. Jedná se o metodu, kdy z vás podvodníci přes e-mail vylákají nejčastěji pod záminkou obnovy hesla vaše přihlašovací údaje. Přihlašujte se vždycky jen na oficiální přihlašovací stránce Facebooku.
   
 9. Hlídejte si, jaká oprávnění dáváte různým aplikacím. Mnoho aplikací, ať už mobilních, nebo webových, používá k přihlášení váš facebookový profil. Zvažte vždy, jestli všechna oprávnění, jež po vás aplikace žádá, jsou skutečně k jejímu fungování potřeba, a podezřelé aplikace, které žádají přístup ke všem vašim údajům, raději ani nepoužívejte.
   
 10. Chraňte svoje soukromí, respektujte soukromí ostatních. Osobní příspěvky na Facebooku vždy přidávejte jako soukromé, nikoliv veřejné. Stejně tak nesdílejte informace, videa či fotky vašich přátel, známých a kolegů bez jejich svolení.

TIP: Asi pro vás nebude novinkou, že sám Facebook o uživatelích shromažďuje informace. Možná vás nepřekvapí ani fakt, že informace o vás pak poskytuje inzerentům a ti jejich prostřednictvím cílí svoje reklamy. Pokud vás zajímá, co na vás všechno Facebook inzerentům prozrazuje, a rovnou si některé předvolby pro reklamy chcete upravit, můžete to udělat po přihlášení na Facebook na tomto odkazu.

Profil KS-Europe – zdroj cenných zpráv

Na Facebooku se dozvíte novinky nejen ze světa a od svých známých, ale i z naší společnosti. Naše stránka KS-Europe Česká republika přináší zajímavé informace. Pravidelně sdílíme nové články z našeho magazínu a informujeme o volných pracovních pozicích.

Den Zdraví v KS-Europe cvičení na karimatkách
Na pravidelném Dni zdraví jsme pořídili množství fotek. Najdete je na našem Facebooku.

Naše spolupracovníky neudržujeme jen v kondici, ale i v obraze. Informujeme o benefitech a akcích, které pořádáme, jako jsou například Dny zdraví či Sportovní den s KS-Europe. Nechybí ani fotografie ze společných akcí a oslav.

Budeme rádi, když se na naši facebookovou stránku přidáte i vy. Můžete nám dát recenzi nebo třeba napsat, co byste si rádi na našem blogu přečetli příště!