clanek 11/20

Jak zabavit rodinu v době karantény

V České republice zažíváme již druhé omezení našeho pohybu, zvyklostí a běžného života - tzv. Lockdown. Oběma důvody jsou jednotlivé vlny pandemie koronaviru. První lockdown jsme si prožili na jaře, druhým trpí naše osobní svoboda nyní. Bohužel se aktuálně nedá zcela jasně říci, že se jedná o omezení poslední. Buďme však optimisty a věřme, že třeba i nové vakcíny proti koronaviru pomohou jeho šíření významně omezit, aby se již třetí kolo „domácího vězení“ konat nemuselo.

Internet ano nebo ne?

Ale zpět do reality. Možná také tápete, jak co nejlépe využít rodinný čas, zamezit ponorkové náladě a zabavit se. Hned na úvod si řekněme, že by se nabízelo odmyslet si takové ty běžné až samozřejmé „vyplňovače“ času: televizi a internet. Ale proč? Vždyť si můžeme dopřát koncert, divadlo nebo třeba prohlídku v muzeu. Ano, všechny tyto body zájmu jsou pro návštěvníky omezené. To ale neznamená, že si je nemůžeme dopřát. Například mnoho muzeí nabízí virtuální prohlídky. Přes internet můžete zavítat například do Národního muzea před rekonstrukcí, Muzea hlavního města prahy nebo Technického muzea v Brně. Online si můžete prohlídnout i exponáty Národní galerie. A podobně to mají divadla a další umělecké žánry.

zdroj: irozhlas.cz, nm.cz

Nemusíte však zůstávat jen v Česku. Virtuálně se můžete projít i v nejslavnějších muzeích celého světa. Nevšední zážitek zprostředkovává Google Museum Views, který na nafocení muzeí použil stejnou technologii jako při focení ulic pro Street View Google map. V databázi je více než 3 400 muzeí a historických budov, které si tak můžete prohlédnout.

Anebo něco pro zdraví

Pomineme-li takové samozřejmosti, jako je cvičení, běh a další sportovní aktivity, tak jen obyčejná procházka nebo výlet do přírody může být doslova zázrak. Nejenže budete absolvovat pohyb na čerstvém vzduchu a posílíte organismus, ale začnete se jistě cítit lépe i po duševní stránce. Dostatek čerstvého vzduchu prospěje mysli, a to bude mít za následek dobrou náladu i po vašem návratu zpět domů. Naordinujte si takové rodinné „venčení“ třeba pravidelně na každý den a pak posuďte.

Naštěstí se pozvolna řítíme směrem k nejkrásnějšímu večeru z celého roku. Vánoce jsou zcela nepochybně důležitou událostí, plnou netušených a příjemných překvapení, kdy o zábavu bude už z podstaty věci bohatě postaráno.

Zdroj: irozhlas.cz, nm.cz