znaménka v létě

Znaménka v létě

Horké léto je tu, a i když jsou sluneční paprsky velmi příjemné,
mohou skrývat i nebezpečí. Proto jsme si pro vás připravili několik základních
pravidel a doporučení dermatologů.

Je dobře známo, že v létě dostává naše kůže zabrat. Už to, že většině z nás se objeví pihy, je reakce na sluneční záření. Povrch těla by se dal popsat jako tzv. „kronika“, která do sebe vše zapisuje. I když se dlouho zdá, že je v pořádku a nic se neděje, jednoho dne ale může začít reagovat na UV záření, které do sebe kůže absorbovala. Následky mohou být „jen“ kosmetické, ale také fatální.

Asi největší změny probíhají na místech, které jsou vystavovány slunci nejvíce, tedy na obličeji, krku, dekoltu a hřbetech rukou. Mohou se objevit pihy, hnědé skvrny, rozšířené žilky nebo vrásky, které jsou způsobené ztrátou elasticity kůže. Pokud pobyt na slunci nechceme omezit, měli bychom použít krém na opalování. Proti spálení sice chrání vysoký faktor, ale zároveň také uměle prodlužuje dobu, kterou člověk stráví vystavený slunečním paprskům.

Opálení lidé sice vypadají mladistvě, ale je to jen dojem. Jejich kůže stárne rychleji. I když to zní hrozivě, dle dermatologů i jedno či dvě zarudnutí kůže od sluníčka jsou nebezpečné.

Dle lékařů je důležité samovyšetření kůže. Každý by si měl všímat změny velikosti, tvaru, svědění, krvácení kožního znaménka. Pokud někdo změny pozoruje, měl by vyhledat kožního lékaře.

Jestli je změna na kůži nebezpečná, zhodnotí dermatolog, ideálně pomocí přístroje a znaménko případně odstraní. Lékaři dokáží odstranit také nevzhledné pihy, žilky a chemický peeling pomáhá na zvýšenou hyperpigmentaci, tedy pihy a hnědé skvrny.

Mnohem závažnější jsou nádorová onemocnění, z nichž nejnebezpečnější jsou melanomy, které mohou vznikat jak z pigmentových znamének, tak kdekoli na kůži mimo ně. Nejčastěji se objevují na místech, která jsou vystavovaná slunci, a to i tehdy, chráníte-li se krémem na opalování.

V péči o kůži je dobrá prevence, proto byste měli jednou za rok navštívit specializovaného lékaře, i když na sobě žádné změny nepozorujete. Sluneční paprsky si tedy lze užít i bez starostí a bolestivého spálení.

Přejeme vám krásné a slunečné léto.